Uzyskanie dobrego snu w nocy jest kluczowe dla twojego zdrowiaChodzenie do łóżka o tej samej porze każdej nocy, branie ciepłej kąpieli z solami, dobrej jakości łóżko i unikanie obfitego jedzenia przed snem to tylko kilka z wielu sposobów, na które możesz poprawić swój sen. Wprowadzając te wskazówki do swojej nocnej rutyny, możesz mieć pewność, że będziesz zasypiać szybciej i budzić się z poczuciem odświeżenia każdego dnia.

Ćwicz techniki relaksacyjne

Zaangażowanie się w techniki relaksacyjne pod koniec dnia może pomóc ci lepiej spać. Udowodniono, że wykonywanie jakiejś czynności relaksacyjnej przed snem może znacznie poprawić sen. Istnieje wiele sposobów na relaks przed snem, w tym medytacja, głębokie oddychanie, wizualizacja i czytanie książki. Jeśli nie jesteś czytelnikiem, możesz również spróbować słuchać audiobooków lub podcastów. Joga, tai chi i wiele innych form medytacji to również świetne techniki relaksacyjne. Jakąkolwiek technikę relaksacyjną wybierzesz, upewnij się, że robisz to o tej samej porze każdego dnia. Twoje ciało szybko skojarzy wykonywanie tej techniki relaksacyjnej z pójściem spać.

Dobrej jakości łóżko

Choć kuszące jest wybranie najtańszego łóżka, jakość łóżka jest często ważniejsza niż cena. Dobrej jakości łóżko takie jak łóżka tapicerowane marki Benetsleep będzie wspierać Twoje plecy. Ważne jest, aby wybrać materac, który jest wystarczająco twardy, aby wspierać kręgosłup, ale również wystarczająco miękki, aby nie czuć ucisku, gdy leżysz na plecach. Jedną z najważniejszych rzeczy przy zakupie nowego łóżka jest upewnienie się, że ma ono odpowiedni dla Ciebie rozmiar.

Nie patrz na swój telefon przed snem

Większość z nas jest temu winna - sprawdzaniu naszego telefonu tuż przed snem. Chociaż technologia może być wspaniała, może negatywnie wpływać na twój sen. Niebieskie światło jest tym, co nadaje Twojemu telefonowi jego kolor i wykazano, że zakłóca produkcję melatoniny i utrudnia zasypianie. Harvard Medical School zaleca unikanie patrzenia na telefon (lub jakiekolwiek inne urządzenie) przez co najmniej dwie godziny przed pójściem spać. Po prostu ustaw telefon na tryb samolotowy, aby nie emitował niebieskiego światła. Jeśli możesz, spróbuj pójść o krok dalej i umieścić go w innym pokoju. Im mniej niebieskiego światła będziesz narażony na działanie przed snem, tym łatwiej będzie Ci zasnąć.

Nie pij kofeiny po obiedzie

Kofeina znajduje się w wielu różnych rodzajach żywności i napojów. Wykazano, że jest pomocna rano, gdy potrzebujesz pobudzenia, ale może również zakłócić twój sen w późniejszym okresie dnia. Kofeina opuszcza Twój organizm po około sześciu godzinach. Jeśli wypijesz kawę po obiedzie, prawdopodobnie wpłynie ona na Twój sen tego wieczoru. Kofeina jest środkiem pobudzającym, a zbyt duża jej ilość wypita zbyt późno w ciągu dnia może utrudnić zasypianie. Najlepszym momentem na wypicie kofeiny jest pierwsza rzecz z rana.