Grzyby jako dodatek do burgerów - czy to dobry pomysł?

Cebula, pomidor, sałata lodowa, plastry boczku… To chyba najpopularniejsze dodatki, które można znaleźć w klasycznych burgerach. Lubisz eksperymenty kulinarne i chcesz spróbować burgera z innymi, nietypowymi składnikami? Postaw na grzyby! Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać je do przyrządzenia oryginalnej kanapki na gorąco.

Grzyby jako dodatek do burgera – dla fanów nieoczywistych połączeń kulinarnych

Grzybów raczej nie znajdziemy wśród tradycyjnych dodatków do burgerów. Nie znaczy to jednak, że nie spiszą się w tej roli - zwłaszcza, jeśli lubisz nietypowe składniki w swoich kanapkach! Mięsista, gęsta struktura grzybów świetnie komponuje się z bułką i soczystą wołowiną. Jako dodatek do burgerów najlepiej sprawdzi się boczniak w wersji grillowanej lub smażonej. Grzyby pokrój na plasterki średniej grubości, aby współgrały z resztą warzyw w kanapce. Nieco bardziej wyszukaną propozycją są grzyby portobello, zwane też brązowymi pieczarkami. Po usmażeniu nabierają wyrazistego, wędzonego aromatu, który doskonale urozmaica klasyczną kompozycję smakową.

Umiejętność łączenia smaków i konsystencji poszczególnych składników to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o przyrządzanie pysznych burgerów. Jeżeli masz ochotę na wyjątkowe doznania kulinarne, odwiedź jeden z lokali Pasibusa. Serwowane w mieście Wrocław burgery są przygotowywane ze świeżych produktów najwyższej jakości. W ofercie znajdziesz zarówno klasyczne, amerykańskie kanapki, jak i nietypowe propozycje, które rozpieszczą twoje kubki smakowe.

Pyszne i proste w wykonaniu wegeburgery z grzybów

Jeżeli unikasz mięsa w swojej diecie lub chcesz przygotować burgera roślinnego, zastąp wołowinę kotletami z grzybów. Ich wykonanie jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Do przyrządzenia wegeburgerów wykorzystaj boczniaki i pieczarki posiekane w drobną kostkę. Grzyby usmaż na patelni, dodając pokrojoną cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Całość należy smażyć aż przybierze rumiany odcień. Ostudzone grzyby włóż do miseczki, wbij jedno jajko i dodaj bułkę tartą. Dokładnie wymieszaj składniki, a z powstałej masy uformuj rękami okrągłe kotlety, które następnie podsmażysz przez kilka minut z obu stron. Grzybowe burgery swoim wyglądem i konsystencją przypominają te przyrządzone z mięsa wołowego, co czyni je niezwykle popularnymi wśród wegan.

Z czym komponują się grzyby? Pomysły na inne oryginalne dodatki do burgerów

Zastanawiasz się, jakie składniki oprócz grzybów można dodać do burgera, aby stworzyć spójną kompozycję? Ich smak podkreślą świeże, aromatyczne zioła, takie jak tymianek, rozmaryn lub kminek. Do burgera możesz dołożyć też natkę pietruszki, rukwię wodną lub koperek. Sos do burgera z grzybami powinien być łagodny i aksamitny. Intensywny w smaku, ostry sos mógłby gryźć się z aromatem boczniaków i pieczarek. Strzałem w dziesiątkę będzie sos jogurtowy lub śmietanowy. Wystarczy, że jogurt naturalny lub śmietankę kremówkę wymieszasz z odrobiną soku cytrynowego, łyżeczką miodu i oliwą z oliwek. Ten delikatny dip świetnie sprawdzi się jako dodatek do grzybowego burgera z żółtym serem i ziołami!