Jak często myć włosy przetłuszczające się?

Czy przetłuszczające się włosy są twoim utrapieniem? Chcąc poradzić sobie z nadmierną produkcją sebum, być może myjesz je codziennie. Z drugiej strony pewnie już kiedyś słyszałaś, że zbyt częste mycie włosów potęguje efekt przetłuszczenia. Jak jest w rzeczywistości? Co ile dni należy oczyszczać włosy z tendencją do przetłuszczania się?

Dlaczego twoje włosy się przetłuszczają?

Zanim ułożysz odpowiednią rutynę pielęgnacyjną dla swoich włosów, spróbuj ustalić, dlaczego masz problem ze wzmożoną produkcją sebum. Przyczyn może być kilka. Niejednokrotnie w grę wchodzi po prostu genetyka. Czasem włosy przetłuszczają się w wyniku długotrwałego stresu czy zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Na kondycję włosów ogromny wpływ ma również dieta. Jeśli brakuje w niej witamin i minerałów, gruczoły łojowe mogą stać się nadaktywne. Do najczęstszych przyczyn przetłuszczania się włosów zaliczamy nieodpowiednią pielęgnację. Kosmetyki zawierające agresywne detergenty i produkty o ciężkiej konsystencji mogą powodować podrażnienie skóry głowy i zwiększać produkcję sebum.

Jak często myć włosy, aby zapobiec nadmiernej produkcji sebum?

Przejdźmy do kluczowej kwestii: jak często myć włosy przetłuszczające się, aby zadbać o ich higienę, ale im nie zaszkodzić? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Włosy należy myć wtedy, gdy tego potrzebują. Częstotliwość mycia jest więc sprawą indywidualną. Jeśli zmagasz się z nadmierną produkcją sebum, możesz oczyszczać skórę głowy i włosy co drugi dzień lub nawet codziennie. Niektórzy wolą robić to dwa lub trzy razy w tygodniu.

Na kondycję włosów największy wpływ ma nie to, jak często je myjesz, ale w jaki sposób to robisz i jakich kosmetyków używasz. Do codziennego mycia stosuj wyłącznie delikatne szampony, które nie będą naruszać warstwy lipidowej skóry. Podczas mycia skup się na skalpie. Dokładnie wmasuj szampon w skórę głowy i samą nasadę włosów, a potem starannie spłucz wodą. Każdorazowe stosowanie szamponu na całej długości pasm może okazać się zbędne. Pamiętaj, że skóra źle reaguje na skrajne temperatury. Zimna woda będzie ją podrażniać, a gorąca - pobudzi do pracy gruczoły łojowe. Do mycia używaj więc letniej wody i zawsze upewniaj się, że spłukałaś z włosów wszystkie pozostałości po szamponie.

Szampon do włosów przetłuszczających się - jak wybrać odpowiedni?

Jak już wspomniano, nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe może pojawiać się na skutek źle dobranych kosmetyków. Pielęgnację zawsze wybieraj pod kątem swojego typu włosów. Jeśli chodzi o włosy niskoporowate szampon do codziennego mycia nie powinien zawierać silikonów, parafiny, SLS czy innych silnie oczyszczających detergentów. Postaw na produkt o prostym, kilkuelementowym składzie z ekstraktami roślinnymi czy innymi substancjami naturalnego pochodzenia. Szukaj składników, które regulują pracę gruczołów łojowych i łagodzą stany zapalne, na przykład niacynamidu, cynku, kwasu hialuronowego czy wyciągu z bursztynu.

Jak często należy zatem myć włosy przetłuszczające się? To zależy. Myj włosy wtedy, gdy czujesz, że potrzebują odświeżenia, ale stawiaj na delikatne szampony o łagodnym działaniu, które nie będą podrażniać skóry głowy.