Najlepszy sposób na wybór odpowiedniego kremu Uv dla Twojej skóryKiedy mieszkasz w kraju tropikalnym, częściej jesteś wystawiony na działanie słońca. Promienie ultrafioletowe (UV) mogą być bardzo silne w letni dzień. Dlatego ważne jest, abyś w jak największym stopniu chronił swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym obejmuje dwa główne środki: UV-A i UV-B. Promienie UVA powodują przedwczesne starzenie się skóry i mogą z czasem prowadzić do przebarwień i zmarszczek, natomiast promienie UVB mogą powodować opaleniznę, oparzenia i zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry, jeśli są wystawione na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas bez odpowiedniej ochrony. Aby chronić skórę przed tymi efektami, zdecydowanie powinnaś stosować odpowiedni krem Uv regularnie, gdy tylko wychodzisz na słońce lub gdy Twoja skóra ma skłonność do zbyt łatwego opalania się.

Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni krem Uv dla swojej skóry:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kremu UV

Zdecydowanie powinnaś wybrać krem UV, który jest sformułowany dla Twojego typu skóry. Jeśli chodzi o ochronę przed promieniowaniem UV, istnieje kilka czynników, których powinnaś szukać w kremie UV:

- Ochrona przed promieniami UVA i UVB - Im wyższy SPF i ocena PA, tym lepsza ochrona.

- Formuła - odpowiednia formuła dla Twojego typu skóry może mieć duże znaczenie. Chociaż SPF większości kremów wynosi około 15 lub więcej, ważne jest, aby wybrać krem, który jest lekki i nietłusty, abyś czuła się w nim komfortowo.

- Konsystencja - w zależności od rodzaju skóry, możesz wybrać krem o gęstszej konsystencji, np. krem z barwnikiem lub krem nawilżający.

SPF i PA: czym są i który jest ważniejszy?

Współczynnik SPF (sun protection factor) to sposób mierzenia, jak dobrze dany krem chroni Twoją skórę przed promieniami UVB. Z kolei wskaźnik PA (ochrona przed promieniami UVA) określa, jak dobrze dany produkt chroni Twoją skórę przed promieniami UVA. Należy pamiętać, że SPF i PA to nie są te same oceny. SPF to ocena ochrony przed promieniowaniem UVB, natomiast PA to ocena ochrony przed promieniowaniem UVA.

Innymi słowy, krem z wysokim wskaźnikiem SPF niekoniecznie musi mieć wysoki wskaźnik PA. Promienie UV mogą zniszczyć kolagen i elastynę w Twojej skórze i spowodować widoczne oznaki starzenia, takie jak zmarszczki i plamy starcze. Promienie UVA są odpowiedzialne za ponad 90% widocznych efektów starzenia związanych ze światłem słonecznym, a także za opalanie i zwiększone ryzyko raka skóry. Z kolei promienie UVB są odpowiedzialne za oparzenia słoneczne i zwiększone ryzyko raka skóry.