Zabytki i atrakcje w Myślenicach

Jadąc na południe polski w stronę Tatr, do tamtejszych pięknych miejscowości jak Białka Tatrzańska (info lista- mewsa.pl), warto chociaż na chwilę zatrzymać się w miejscowości obok której zazwyczaj przejeżdżamy obojętnie.

Choć Myślenice są niewielkim miasteczkiem, to nie brak w nich zabytków wartych uwagi. Na pierwsze miejsce wysuwa się kościół pw. św. Jakuba na Stradomiu (info lista- sanktuarium.myslenice.pl). Został wzniesiony w stylu gotyckim, jednak na przestrzeni wieków często go przebudowywano. Możemy w nim znaleźć przykłady stylów pochodzących z różnych epok. W pobliżu tej świątyni znajdują się ponadto dwa zabytkowe cmentarze, które z całą pewnością warto zobaczyć. Niedaleko jest też źródło wody nazywane Studzienką. Mieszkańcy miasteczka tym wodom przypisują uzdrawiające właściwości. Na ich cześć zbudowano w pobliżu Kaplicę Matki Bożej Śnieżnej. Z kolei w budynku, w którym swoją siedzibę ma Starostwo Powiatowe, możemy podziwiać późnobarokową architekturę. Wśród interesujących obiektów wymienić możemy również Dwór Dolnowiejski znajdujący się przy ulicy Żeromskiego. Budynek powstał w XVIII wieku i reprezentuje styl barokowo-klasycystyczny.

Sercem miasta jest rzecz jasna myślenicki rynek zbudowany na kształcie prostokąta. Rynek wytyczono prawdopodobnie w II połowie XV wieku. Od XVIII wieku rynek był zabudowywany kamienicami, z których wyróżnia się najstarsza pośród nich o nazwie Kamienica Obońskich. Na rynku zbudowany został również kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Wzniesiony w stylu gotyckim, był wielokrotnie przebudowywany. Znajdziemy w nim elementy barokowe, renesansowe oraz neogotyckie. W położonej tuż przy wspomnianym wcześniej cmentarzu Kaplicy Matki Boskiej Myślenickiej, znajduje się największy skarb miasta: obraz Matki Boskiej Myślenickiej. Zwiedzanie zabytkowych obiektów tego miasta może być doskonałą przerwą w wędrówkach po okolicy.

Myślenice i cały region przyległy do miasta, oferują doskonałe warunki do pieszych i rowerowych wycieczek. Zimą Myślenice zachęcają z kolei do narciarskiego szaleństwa. Na górze Chełm znajdują się świetnie wytyczone trasy do uprawiania narciarstwa. Baza noclegowa z pewnością zaspokoi oczekiwania klientów. Największy hotel w mieście oferuje ponad 80 miejsc noclegowych. Do tego miejsce do spania w Myślenicach (lista – noclegi.interia.pl) możemy rezerwować w pensjonatach, motelach czy gospodarstwach agroturystycznych. Miasto to, już od wielu lat stanowi rekreacyjne zaplecze Krakowa. Warto, by o niewątpliwych urokach tego miejsca dowiedzieli się ludzie z całej Polski. Myślenice to ciche i spokojne miejsce, idealne na wypoczynek dla całej rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>