Urbanizacja w Żywcu

W 1838 roku Adam Wielkopolski wystawił na sprzedaż Państwo Żywieckie. Zostało ono kupione przez księcia cieszyńskiego Karola Ludwika Habsburga i włączone do Komory Cieszyńskiej. Połączenie to było bardzo korzystne a panowanie cieszyńskich Habsburgów sprawiło, ze rozwinął się na tych terenach przemysł oraz rozwinęła się gospodarka leśna. Księstwo Cieszyńskie oraz Państwo Żywieckie było najbardziej dochodowym majątkiem szlacheckim w całej Austrii. Wszelkie centra przemysłowe tworzono na obrzeżach Żywca. Największe tempo tego procesu przypada na cały XIX wiek. Dotyczyło to przede wszystkim wsi, a dzisiejszych dzielnic Żywca: Zabłocia oraz Sporysza.

Na południowych krańcach Zabłocia w 1856 roku z inicjatywy Albrechta Fryderyka Habsburga powstał Browar Arcyksiążęcy. Browar ten jest dziś drugim co do wielkości w kraju, zaś w tamtych czasach był wizytówką króla. Końcem XIX wieku drogą kolejową połączono Żywiec z Bielskiem i Czechowicami – Dziedzicami. Linia kolejowa nosiła nazwę Kolej Północna Cesarza Ferdynanda. Radni sprzeciwili się, by w Żywcu budować stację kolejową, dlatego ulokowano ją w Zabłociu. W 1884 roku Kolej Transwelsalska połączyła Żywiecczyznę ze wszystkimi ważniejszymi miejscowościami znajdującymi się po północnej stronie Karpat. W tym czasie nastąpiła również gwałtowna urbanizacja. Właśnie z tego okresu pochodzi większość zabudowań miasta. Wówczas powstał ratusz, Zarząd Dóbr Arcyksiążęcych, Szkoła Panieńska oraz Wyższa Szkoła Realna. Zamek został przebudowany przez Habsburgów na styl neogotycki. Powstał również neoklasycystyczny pałac zamkowy, który nazwano Nowym Zamkiem, zaś park został utworzony w angielskim stylu.

Powiat żywiecki powstał w 1867 roku, zaś w latach 1932-1951 obejmował również część ziemi suskiej. Państwo Żywieckie zostało odziedziczone przez Karola Stefana Habsburga w 1895 roku. Ciekawe było nastawienie Habsburgów. Oficjalnie mieli pochodzenie niemieckie, jednak bronili również przynależności polskiej i prowadzili politykę na korzyść spraw polskich. O obywatelstwo polskie wystąpili Habsburgowie w 1918 roku, co umożliwiło im zachowanie swoich posiadłości. W trudnym okresie międzywojennym część terenów należąca do Habsburgów została przez nich darowana Państwu Polskiemu. Stary Żywiec przyłączono do Żywca w 1929 roku, zaś od 1939 roku na kilka lat Zabłocie stało się również częścią miasta.

Żywiec zaprasza na wypoczynek i nocleg swoją historią oraz pięknym krajobrazem każdego kto chce w sposób aktywny spędzić urlop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>