Słupsk – historia w architekturze zaklęta

Słupsk jako miasto wielowiekowe i mogące się poszczycić bardzo bogatą historią, posiada na swej mapie niemało zabytków. Świadczą one nie tylko o wieku miasta, ale przede wszystkim są świadectwem przychylności dziejów. Do dziś bowiem możemy podziwiać cały kompleks zamkowy, znajdujący się na terenie Słupska, a w którego skład wchodzą Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Spichlerz Richtera, Kościół podominikański p.w. św. Jacka, kaplica św. Jerzego. Zwiedzanie zabytków jest doskonałym sposobem na zgłębianie historii państwa polskiego. Wiedza w ten sposób zdobyta z pewnością wywrze na każdym z nas większe wrażenie i głębiej zapadnie w pamięć, niż ta wyczytana z książek.

Słupsk jest dowodem na to, że burzliwa i piękna zarazem historia Polski nigdy nie zostanie zapomniana.
Sam zamek pochodzi z początków XVI wieku, jednak jego architektura przez lata ewoluowała. Wielokrotne przebudowy sprawiły, iż dzisiaj zupełnie nie przypomina obiektu, któremu w roku 1507 roku życie dał książę Bogusław X. Znajdujący się natomiast nieopodal Młyn Wodny, jest, o czym należy pamiętać, jednym z najstarszych tak pięknie zachowanych obiektów przemysłowych w Polsce. Do życia powołano go na początku XIV wieku, a więc długo przed wzniesieniem samego zamku. Kościół św. Jacka natomiast stanowi nie tylko fantastycznie zachowany, pochodzący z XV wieku zabytek architektury i dziedzictwo najlepszych dla miasta czasów, ale przede wszystkim mieści on w sobie wiele bardzo cennych dzieł sztuki. Wśród nich znajdują się oczywiście ołtarz i ambona, jednym jednak z najciekawszych i najcenniejszych są barokowe organy, które w stanie niemalże doskonałym zachowały się do dziś. To przez wzgląd na unikatowość tego właśnie instrumentu w kościele cykliczne odbywają się koncerty.

Reasumując, w Słupsku jest co zwiedzać. Jednodniowa wycieczka z pewnością nie da turyście możliwości poznania miasta i jego historii. Warto się zatem zatrzymać tutaj na dłużej. Takiemu rozwiązaniu sprzyja bogata baza noclegowa miasta, która wciąż się rozwija. Każdego roku zatem miasto jest coraz to bogatsze nie tylko w restauracje, bary, centra rozrywki, ale przede wszystkim w noclegi {szczegóły – Słupsk}. Miasto przyjmuje bowiem rocznie tysiące przyjezdnych, przybywających tutaj zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>