Czas poznać Zaniemyśl

Zaniemyśl to bardzo ciekawa pod względem historycznym wieś, położona w województwie wielkopolskim. Wioska znajduje się nad jeziorem Raczyńskim (www.wikipedia.org/wiki/Jezioro_Raczynskie), które zdobi Wyspa Edwarda, mająca powierzchnię trzech hektarów. Mówi się, że wyspa jest dziełem człowieka – legenda wskazuje na starostę poznańskiego, który swego czasu postanowił ukryć na niej swoje skarby. Skarby te nigdy nie zostały odnalezione – jedni wierzą, że nadal są zakopane w głębi wyspy lub są skryte sprytnie w wodzie, a inni śmieją się z tej historii, twierdząc że jest nieprawdopodobna. Okolica jest bogata w lasy, co sprzyja epatowaniu się pięknymi widokami na bogactwo roślin oraz takim formom wypoczynku jak zbieranie owoców runa leśnego. Zaniemyśl jest atrakcyjny przede wszystkim dla mieszkańców Poznania, szerzej wieś nie została wypromowana – co ma swoje plusy i minusy. Plusem jest zachowana kameralność wsi, a minusem to, że mieszkańcy nie mogą opierać się na turystyce w takim stopniu, w jakim by chcieli.

Z bohaterskich dziejów wsi

Herb wsi wiele mówi o jej dziejach. Chociaż współcześnie wieś bywa odbierana przez przeciętnych zjadaczy chleba jako typowa wieś polska, bez cech szczególnych, to pozory mylą. Ta wieś to historia bohaterstwa lokalnej ludności, zapisana w herbie, na którym to prezentuje się dumny i silny lew z koroną na głowie i liściem palmowym w łapie – liść ten może być symbolem zwycięstwa nad przeciwnikami. Patrząc na lwa odnosi się wrażenie, że bije z niego potężna energia do walki. Przekonał się o tym chociażby w XIII wieku Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, który zachęcony krwawymi sukcesami, nasłał na okolicę Zaniemyśla trzy tysiące rycerzy zakonnych – ich celem oczywiście nie było „pomagać i leczyć”, ale ograbić, zabić i przejąć wszelkie ziemie i włości. Miejscowi pokonali zakon, a resztki bo tym boju nadal spoczywają w ziemi – miłośnicy średniowiecza mogą natknąć się na walające się po polach fragmenty uzbrojenia rycerskiego.

Baza noclegowa w Zaniemyślu

Noclegi w Zaniemyślu to wspaniała okazja do wypoczynku w ciszy i spokoju (). Największą atrakcją podczas sezonu letniego są Zaniemyskie Bitwy Morskie na Jeziorze Raczyńskim, będące pamiątką po Edwardzie Raczyńskim – hrabia, znany polityk i społecznik odpoczywał na jedynej wyspie zwanej obecnie Wyspą Edwarda, która była zresztą jego własnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>